Ubranie określane jako „strój koktajlowy” sprawdzi się nie tylko na przyjęcia, podczas których serwowane są koktajle. To uniwersalny ubiór, który można założyć również przy wielu innych okazjach. Jaka jest definicja męskiego stroju koktajlowego? Kiedy go nosić i jak komponować poszczególne części zestawu?

Definicja

W definicję męskiego stroju koktajlowego wpisuje się wizytowy garnitur lub stylowy zestaw koordynowany. W przypadku garnituru w czarnym kolorze, który pojawia się w otoczeniu klasycznej białej koszuli, mowa jest o formalnym stroju wieczorowym. Praktycznie każdy garnitur – z wyłączeniem czarnego modelu, można uznać za strój koktajlowy. Jest to zatem pojęcie niezwykle szerokie i odnajdujące bardzo szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach.

Na jakie okazje?

Strój koktajlowy sprawdzi się na wiele okazji, podczas których nie ma obowiązku zakładania smokingu czy wieczorowego stroju formalnego. Elegancki garnitur lub zestaw koordynowany to must-have na:

  • wesela;
  • chrzciny;
  • komunie;
  • romantyczne randki;
  • spotkania rodzinne.

Baza – marynarka i spodnie

Podstawą stroju koktajlowego jest marynarka – jedno lub dwurzędowa oraz spodnie z materiału, z nogawką zaprasowaną w kant. W zależności od tego, czy wybierzemy garnitur, czy zestaw koordynowany, odpowiednie będą inne dodatki i akcesoria. Klasyczny garnitur w hierarchii formalności zajmuje wyższą pozycję od zestawu koordynowanego. W aktualne trendy wpisuje się marynarka i spodnie w granatowym kolorze. Ciekawą alternatywą jest również strój koktajlowy w szarym wydaniu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9014-Granatowa-marynarka-garniturowa.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9013-Granatowe-spodnie-garniturowe.html

Uzupełnienie i modyfikacje stroju koktajlowego

Bazę, na którą składa się marynarka i spodnie, można subtelnie modyfikować, dodając do niej różne elementy, takie jak:

  • Koszula.

Obowiązkowym uzupełnieniem koktajlowego zestawu jest koszula z kołnierzykiem. Model – najlepiej w jednolitym kolorze (białym, kremowym lub pastelowym) to zawsze doskonały wybór. Koszula powinna być uszyta z dobrze oddychających włókien, które zadbają o komfort noszenia ubrania.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8991-Elegancka-biala-koszula-meska.html

  • Krawat.

Dodatek pod szyją również nie powinien się szczególnie wyróżniać. Krawat w stonowanym odcieniu dopasowanym do całości to właściwy wybór. Postaw na gładki model lub ten w delikatny mikrowzór.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5235-Krawat-meski-P000B-KX-770-G.html

  • Kamizelka.

Dodanie do zestawu – marynarki i spodni, ponadczasowego fasonu, czyli kamizelki, zdecydowanie przełamie rutynę i podkreśli niebanalny styl. Kamizelka może być kolorystycznie dopasowana do garnituru lub przeciwnie – model w kontrastującym odcieniu będzie wyglądać równie ciekawie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8733-Kamizelka-meska-P22SF-8X-002-G-S.html

  • Buty.

Szykowne oksfordy to najlepszy wybór. Mniej formalną alternatywą mogą być monki lub loafersy. Obuwie dobrze jest dopasować do pozostałych fasonów oraz dodatków. Do granatowych spodni idealne będą brązowe dodatki, do szarych zaś klasyczne czarne.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8575-Buty-meskie-P22SF-BX-013-D-0.html