Koszule z kołnierzykiem włoskim od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Czym wyróżnia się stylowy model? Komu pasuje najbardziej? Jak go nosić? Poznaj największe atuty modnego fasonu i zobacz jak stylizować koszulę z krótkimi, szeroko rozstawionymi wyłogami. W Pako Lorente znajdziesz modele w różnych kolorach i wzorach, wykonane z najlepszych jakościowo włókien.
Nazwa
Kołnierzyk włoski określa się różnymi terminami – jednym z najpopularniejszych jest nazwa „cutaway” (z jęz. ang.), co ma uwypuklić jedną z najbardziej charakterystycznych cech kołnierzyka, a mianowicie szeroko rozstawione wyłogi. Model z kołnierzykiem typu włoskiego opisuje się również jako rekinowy, co podobnie jak w przypadku angielskiej nazwy, nawiązuje do kształtu wyłogów. W Polsce najczęściej używaną nazwą jest kołnierzyk włoski – ma to związek z tym, że na południu Europy fason ten cieszy się ogromnym powodzeniem. Co ciekawe – Włosi określają ten rodzaj kołnierzyka jako francuski.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5842-Koszula-meska-BODHI-P000B-1X-508-R.html
Cechy charakterystyczne
Najbardziej typową cechą kołnierzyka włoskiego są krótkie, szeroko rozstawione wyłogi. Czasami kąt między nimi jest większy niż 180 stopni – taki fason określa się mianem „extreme cutaway”. Koszula z kołnierzykiem typu włoskiego prezentuje się niezwykle nowocześnie, stylowo i niebanalnie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5261-Koszula-meska-FANS-PPLM9-1X-494-G.html
Historia
W latach 20 i 30 XX wieku kołnierzyk włoski upodobał sobie książę Kentu, a następnie król Wielkiej Brytanii – Jerzy VI Windsor. To właśnie angielski władca rozpropagował ten fason. Współcześnie koszule z włoskim kołnierzykiem pojawiają się na najbardziej prestiżowych targach mody męskiej – Pitti Uomo.
Odpowiednie dodatki
Do kołnierzyka włoskiego najlepiej pasuje klasyczny krawat. Dodatek w gładkim lub wzorzystym wydaniu to obowiązkowe dopełnienie eleganckiej koszuli. Pozostawienie kołnierzyka typu włoskiego bez krawata może skończyć się stylizacyjnym faux-pas. Taki model koszuli zdecydowanie potrzebuje ciekawego dodatku. W duecie z kołnierzykiem z szeroko rozstawionymi, krótkimi wyłogami doskonale wygląda węzeł windsorski lub proste wiązanie four-in-hand.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8502-Krawat-meski-zielony-P22SF-KX-021-Z-0.html
Stopień formalności
Elegancka koszula z włoskim kołnierzykiem to uniwersalny i ponadczasowy fason. Model ten sprawdzi się na wiele okazji – również tych o wysokim stopniu formalności. Koszule można włożyć na co dzień, do pracy, na specjalne wydarzenia, podczas których należy przestrzegać zasad oficjalnego dress code. W hierarchii formalności koszula z kołnierzykiem włoskim zajmuje pozycję tuż za modelem z łamanym kołnierzykiem, obok fasonu typu kent, ale przed krojem button-down.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8445-Koszula-meska-P21WP-1X-159-B-S.html
Dla kogo?
Włoski kołnierzyk to dobra alternatywa dla innych fasonów, którą mogą nosić praktycznie wszyscy – panowie o szczupłej, proporcjonalnej i mocnej budowie ciała. Szeroko rozstawione wyłogi wyglądają szczególnie korzystnie u osób o drobnej posturze i pociągłej twarzy – wizualnie poprawiają sylwetkę.
Modne fasony
W aktualne trendy wpisują się koszule w stonowanej tonacji kolorystycznej – białe, błękitne, różowe, szare, które z łatwością dopasowują się do pozostałych części męskiej garderoby – marynarki, krawata, poszetki. Idealną alternatywą dla gładkich fasonów są koszule w mikrowzór – subtelny print nie naruszy zasad oficjalnego dress code.