Wizytowa koszula męska z kołnierzykiem to model, który doskonale sprawdza się jako baza formalnych stylizacji na wyjątkowe okazje. Fason ten wyróżnia się kilkoma elementami, które stawiają ubranie wysoko w hierarchii formalności. Sprawdź, czym kierować się, wybierając elegancką koszulę oraz jak komponować oficjalny outfit, aby nie popełnić faux-pas?

Najważniejsze elementy formalnego fasonu

  • Długie rękawy.

Podstawowym wyznacznikiem stopnia formalności koszuli z kołnierzykiem jest długość rękawów. Wyłącznie model z długim rękawem może być uznany za wizytowy. Koszula z krótkim rękawem to typowo casualowy krój. Długość rękawa w koszuli – niezależnie od tego, czy wykończony jest mankietem na guziki, czy na spinki, powinna być dobrze dopasowana. Komponując look, dobrze jest zwrócić uwagę, aby mankiet delikatnie wystawał spod rękawa marynarki (na mniej więcej 1-1,5 cm).

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4106-Koszula-meska-ODO-P000B-1X-407-B.html

  • Klasyczny kołnierzyk.

Drugim równie ważnym kryterium, mającym wpływ na to, gdzie w hierarchii formalności znajduje się koszula, jest rodzaj kołnierzyka. Za najbardziej wizytowe uważa się koszule z kołnierzykiem łamanym, klasycznym typu kent, włoskim, pół-włoskim. Wszystkie wymienione fasony łączy to, że doskonale one prezentują się w towarzystwie dodatków – krawata lub muchy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8559-Koszula-meska-P000B-1X-001-R-S.html

  • Stonowany kolor.

Elegancka koszula to ta, której kolor jest neutralny, klasyczny i stonowany. Jednolity fason w białym lub kremowym odcieniu będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Kolor koszuli dobrze jest dobrać do pozostałych części outfitu – garnituru oraz dodatków. Kwintesencją klasycznej elegancji jest biel, ale równie dobrze można ją zastąpić stylowym écru, a także odcieniami pastelowymi np. błękitem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8361-Koszula-meska-P000B-1X-054-N-S.html

  • Dopasowany krój.

W przypadku wyboru fasonu dobrze jest kierować się rodzajem posiadanej sylwetki – jej słabymi i mocnymi stronami. Nie każda koszula o kroju SLIM FIT będzie prezentowała się korzystnie na wszystkich sylwetkach, podobnie jak model REGULAR FIT. Zarówno jeden, jak i drugi model trafnie wpisze się w wymagania formalnego dress code, pod warunkiem, że będzie subtelnie akcentował specyfikę budowy ciała, a do tego estetycznie ułoży się pod marynarką.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5912-Koszula-meska-PPLM9-1X-565-N.html

  • Wysokojakościowy materiał.

Wizytowe ubranie powinno być wykonane z porządnego, wysokojakościowego materiału. Koszula musi być wygodna w noszeniu, przewiewna, miękka w dotyku i bezpieczna dla skóry. W modzie użytkowej najpopularniejsza jest naturalna bawełna, choć równie dobrze sprawdzają się koszule z dodatkiem lnu czy jedwabiu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8759-Koszula-meska-P000B-1X-165-B-S.html

Jak komponować wizytowy look?

Formalny look dobrze jest komponować, kierując się zasadą umiaru i równowagi. Zbyt duża ilość kolorów czy wzorów zdecydowanie obniża stopień formalności, podobnie jak niewłaściwie dopasowany do sylwetki krój ubrania czy casualowy dodatek. Wizytowe fasony powinny być zestawiane z równie eleganckimi akcesoriami.

Jakich błędów unikać?

Kreując wizytową stylizację, należy unikać nadmiaru kolorów, printów, nieformalnych fasonów, sportowych dodatków czy zbyt nonszalanckich połączeń. Elegancka koszula nie powinna być uszyta z tkaniny podatnej na zagniecenia, na której widoczny jest wyrazisty wzór. Wszelkie fasony ze stójką zamiast kołnierzyka, z krótkim rękawem czy te z kontrastującymi wstawkami nie sprawdzą się na wizytowe okazje.

Co obniża stopień formalności koszuli z kołnierzykiem?

Stopień formalności koszuli z kołnierzykiem obniżają trzy rzeczy:

  • wzorzysta tkanina (w kratę, prążek czy printy florystyczne, zwierzęce, geometryczne);
  • krótki rękaw;
  • oversizowy krój.