Mucha to jeden z najbardziej szykownych i klasycznych dodatków w modzie męskiej. Szeroki wybór dostępnych modeli różniących się materiałem, kolorem, wzorem, kształtem, pozwala znaleźć muchę, która fantastycznie komponuje się z kołnierzykiem koszuli i całą stylizacją. Jaki dodatek założyć do zestawu formalnego, a jaki do casualowego? Czym wyróżnia się uniwersalna mucha i jak nosić ponadczasowy dodatek?

Historia muchy

Nie ma jednoznacznych wskazówek dotyczących tego, kto dokładnie i kiedy wynalazł muchę. Faktem jest, że już pod koniec XVII wieku, Chorwaci walczący na froncie w wojnie trzydziestoletniej nosili pod szyją pas materiału, który zapewniał lepszą prezencję kołnierzyka. Metoda ta trafiła szybko do Francji i innych krajów europejskich. Już na przełomie kolejnego stulecia zarówno krawat, jak i mucha praktycznie całkowicie wyparły halsztuk (trójkątna chusta, wiązana pod szyją w kształt kokardy lub węzła).

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8653-Mucha-meska-niebieska-P22SF-MX-023-N-0.html

Rodzaje much

W modzie męskiej na szczególną uwagę zasługują trzy rodzaje much, które cieszą się największą popularnością i wyróżniają się uniwersalnym charakterem.

  • Motyl.

Typowe dla butterfly są wysokie skrzydełka, które mają półokrągłe zakończenia. Ten rodzaj muchy pasuje do zestawów biznesowych oraz tych o wysokim stopniu formalności (np. z garniturem lub smokingiem)

  • Diament.

Klasyczny diament ma ostre, trójkątne zakończenia, które wizualnie nawiązują właśnie do formy rzadkich minerałów. Mucha typu diament bardzo często wyróżnia się ciekawymi, intensywnymi kolorami, które dobrze współgrają z zestawami casualowymi lub smart casualowymi.

  • Nietoperz.

Inaczej batwing. Mucha ta ma niskie skrzydełka i proste zakończenia. Jest bardzo uniwersalna – można ją nosić w otoczeniu zarówno wizytowych, jak i nieformalnych elementów garderoby.

Jak nosić muchę?

Za najbardziej wizytowe uważa się muchy wiązane, które można łatwo dopasować do kształtu twarzy i wysokości kołnierzyka koszuli. Porządnie zawiązana mucha nie może uciskać ani zwisać. Alternatywą dla własnoręcznie wiązanych much są modele z wygodnym regulatorem obwodu – zapinane. Co ciekawe w sprzedaży dostępne są również muchy przypinane do kołnierzyka.

Kiedy nosić muchę?

Mucha to obowiązkowe dopełnienie stylizacji ze smokingiem i koszulą z łamanym kołnierzykiem – do takiego fasonu, nie może być mowy o klasycznym krawacie. Muchę warto również założyć do koszuli z krytą plisą guzikową czy w sytuacji, gdy chcemy prezentować się szykownie, elegancko i wytwornie. Mucha podnosi stopień formalności zestawu. Oczywiście muchę można nosić również na co dzień – warto wówczas postawić na model casualowy, wykonany ze wzorzystych materiałów.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8510-Mucha-meska-bezowa-P22SF-MX-008-E-0.html

Najmodniejsze modele

W aktualne trendy wpisują się muchy wykonane z dobrych jakościowo materiałów, które są przyjemne w dotyku i nienagannie układają się pod kołnierzykiem. Must-have są modele wzorzyste, z ozdobnymi printami, dodającymi twista stylizacji casualowej, pół-formalnej czy wizytowej. Do wielobarwnej muchy dobrze jest założyć gładką koszulę, która stonuje całość. Mucha w jednolitym wydaniu pasuje zarówno do gładkich fasonów, jak i tych, na których dominują wyraziste motywy np. w kwiaty.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5107-Mucha-PLM-MX-233-X.html

Kto nie powinien nosić muchy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest przewrotna – każdy może nosić muchę, niezależnie od rodzaju sylwetki czy kształtu twarzy. Mucha pasuje dosłownie wszystkim. Sprawia, że stylizacja wygląda ciekawie i modnie. Męska mucha to współcześnie nie tylko stylowy dodatek, ale przede wszystkim niebanalny gadżet, obok którego nie można przejść obojętnie.