Umiejętnie dopasowane spodnie, potrafią genialnie odmienić wygląd. Odpowiedni fason, właściwy kolor czy rodzaj materiału, może podkreślić charakter stylizacji i wzmocnić pozytywny wizualny odbiór sylwetki. Mnogość modeli, różniących się krojem, sposobem wykonania czy wykończenia, umożliwia dopasowanie kroju, w którym można poczuć się pewnie, komfortowo i modnie. Co warto wiedzieć o spodniach? Jakich fasonów unikać, a jakimi koniecznie zapełnić garderobę?

Fason

Krój spodni należy dopasować przede wszystkim do sylwetki – jej mocnych i słabych stron. Inne spodnie będą odpowiednie dla wysokiego mężczyzny, inne dla niskiego. Osoby o ponadprzeciętnym wzroście powinny unikać fasonów z podłużnym printem, z kolei niscy panowie muszą się wystrzegać szerokich nogawek, w których ich sylwetka wygląda ciężko i masywnie. Najbardziej uniwersalnym modelem jest ten z lekko zwężaną u dołu nogawką, która poprawia wizualną percepcję i korzystnie wpływa na proporcje, nawet jeśli są one zaburzone. Spodnie z długą nogawką mają wyższy stopień formalności od modelu z krótką nogawką.

Długość

Męskie spodnie powinny mieć idealną długość – zarówno za krótkie, jak i za długie modele będą wyglądać niechlujnie i niekorzystnie. Osoby o nietypowej sylwetce, niekiedy muszą korzystać z poprawek krawieckich, których zadaniem jest precyzyjne dopasowanie długości spodni do wzrostu. W przypadku modeli garniturowych akceptowane jest maksymalnie jedno zagięcie materiału, które na ogół tworzy się tuż nad butem – większa ilość zagięć może świadczyć o tym, że długość nogawki jest nieprawidłowa.

Szerokość i wysokość pasa

Równie ważna, jak długość nogawki w spodniach, jest wysokość stanu. Większość męskich modeli ma regularną, czyli klasyczną wysokość, sięgającą pępka. Krótsze modele – tak zwane biodrówki, to rzadki widok. Podobnie spodnie z wysokim stanem – wyjątek mogą stanowić modele smokingowe, które wymagają dopełniania specjalnym pasem smokingowym. Jeśli spodnie mają szlufki, obowiązkowo powinny być noszone w duecie z paskiem, którego zadaniem nie jest jednak wyłącznie utrzymanie ubrania na odpowiedniej wysokości, ale dopełnienie stylizacji i zaakcentowanie jej indywidualnego charakteru.

Sposób wykończenia

To, w jaki sposób spodnie zostały wykonane i wykończone, determinuje w dużej mierze stopień formalności ubrania. Starannie uszyte, z dbałością o najdrobniejsze detale spodnie sprawdzą się na wizytowe okazje. Modele z przetarciami, odbarwieniami, haftowanymi wstawkami, będą bardziej odpowiednie na co dzień.

Kolor

Dobierając kolor ubrania, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów – między innymi rodzaj sylwetki czy stopień formalności wydarzenia, na które spodnie są zakładane. Modele w ciemnych, jednolitych odcieniach, będą odpowiednie dla osób o mocnej budowie ciała i kilku nadprogramowych kilogramach. Panowie o nienagannej sylwetce, mogą sobie pozwolić na wzorzyste fasony, na których skupia się wzrok otoczenia. Warto podkreślić, że spodnie w gładkim wydaniu, są bardziej wizytowe od modelu we wzory. Jesienią czy zimą chętniej sięga się po ciemne kolory, a podczas cieplejszych miesięcy po jasne – takie, które dobrze komponują się z ubraniami, w równie optymistycznych barwach.

Materiał

Rodzaj tkaniny, z której wykonane jest ubranie, powinien być dopasowany do aktualnej pory roku. W sezonie wiosna-lato, należy stawiać na przewiewne materiały, z jak największą ilością włókien naturalnych w składzie. Jesienią czy zimą zaś bawełniane, czy lniane fasony, dobrze jest zastąpić modelem z wełny, która skutecznie izoluje ciepło, zapobiegając wychłodzeniu się organizmu. Większość spodni ma w składzie dodatek włókien elastycznych, które zapewniają lepsze dopasowanie materiału do sylwetki.

Jeansy

Spodnie z denimu, to zaraz po dresach najbardziej casualowy model, który stanowi genialną bazę stylizacji codziennych. Jeansy można nosić na wiele sposobów – w zestawie z koszulą i marynarką lub całkowicie na luzie – w duecie ze sportową bluzą lub T-shirtem. Model z dobrze dopasowaną nogawką może genialnie zaakcentować mocne strony sylwetki, a ten o swobodnym kroju, w stonowanym, ciemnym kolorze (czarnym, granatowym) zatuszować ewentualne niedoskonałości.

Zobacz tutaj: Jeansy męskie LIUCIO PLM-WJ-011-G – Pako Lorente

Zobacz tutaj: Jeansy męskie AMBER PLM-WJ-003-G – Pako Lorente

Spodnie typu chino

To spodnie dla tych osób, które cenią wygodę noszenia i lubią dopełniać look marynarkami o kroju casualowym. Chinosy to must-have w męskiej garderobie – są uniwersalne, praktyczne i wyglądają świetnie, z niemal każdą górą (koszulą, swetrem, bluzą, marynarką, T-shirtem). Cechą charakterystyczną spodni typu chino są pojemne kieszenie, dobrze oddychający materiał – najczęściej bawełna oraz szeroki wybór fasonów – luźniejszych lub bardziej dopasowanych typu SLIM FIT.

Zobacz tutaj: Spodnie męskie chino, szare (pakolorente.com)

Zobacz tutaj: Spodnie męskie koloru granatowego, materiał o drobnej strukturze (pakolorente.com)

Modele garniturowe

Ubranie będące bazą stylizacji wizytowych musi być nie tylko eleganckie, ale i wygodne w noszeniu. Spodnie garniturowe to element zestawu dwu lub trzyczęściowego, będącego strojem oficjalnym sprawdzającym się podczas biznesowych spotkań, rodzinnych uroczystości czy przyjęć. Elementem typowym dla tego fasonu jest nogawka zaprasowana w kant, szlachetny materiał – często z przewagą naturalnych, wełnianych włókien oraz staranne wykończenie (maskowany suwak, nici w kolorze tkaniny, podszewka).

Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe P20WF-6G-038-C – Pako Lorente

Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe szare Super Slim Fit w dużą kratę (pakolorente.com)