Rękawiczki to stylowy i praktyczny dodatek. Obowiązkowe dopełnienie outfitu na chłodniejsze miesiące – zapewniają komfort termiczny dłoniom i chronią je przed wychłodzeniem. Dawniej rękawiczki były symbolem statusu – noszono je nawet latem. Współcześnie to idealny pomysł na upominek np. z okazji świąt czy urodzin. Jaka jest historia tego wielofunkcyjnego dodatku? Z jakich skór można szyć rękawiczki? Jak dobrać kolor akcesoriów do pozostałych elementów stylizacji?
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4998-Skorzane-rekawiczki-meskie.html
Krótki rys historyczny
Na przełomie XVIII i XIX wieku rękawiczki stanowiły ważne i przede wszystkim obowiązkowe uzupełnienie stylizacji, bez względu na jej charakter czy okoliczności. Eleganccy mężczyźni nie pokazywali się publicznie bez rękawiczek, gdyż epatowanie nagimi dłońmi było szalenie niestosowne. W męskiej garderobie bez trudu można było znaleźć parę na niemal każdą okazję, która świetnie pasowała do reszty stroju, który najczęściej bazował na marynarce i materiałowych spodniach.
Egipt
W starożytnym Egipcie Faraon nosił rękawiczki dla podkreślania swojej pozycji i statusu. Egipcjanki z kolei wykorzystywały cienkie rękawiczki, wykonane najczęściej z naturalnego jedwabiu do czynności pielęgnacyjnych – smarowały dłonie pachnącymi olejkami, kremami i balsamami, a następnie zakładały na nie rękawiczki. Kobiety w starożytnym Egipcie słynęły ze swojego zamiłowania do dbania o higienę, czystość i urodę.
Grecja
Kobiety i mężczyźni w starożytnej Grecji wykorzystywali rękawiczki do celów praktycznych, a mianowicie do ochrony dłoni przed uszkodzeniem i poparzeniem, kiedy spożywali w pośpiechu gorące posiłki.
Persja
Persowie wyróżniali się znakomitymi umiejętnościami jeździeckimi. Rękawiczki służyły im do zabezpieczania skóry dłoni przed skaleczeniami, otarciami czy uszkodzeniami mechanicznymi, których mogli doznać podczas ujeżdżania.
Rzym
Starożytny Rzym to przede wszystkim gladiatorzy, którzy zakładali rękawiczki z metalowymi elementami do walki, aby zadawać bolesne ciosy przeciwnikom. Kobiety w Rzymie podobnie jak Egipcjanki wspomagały się rękawiczkami, podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Rycerze
Analizując historię rękawiczek, nie sposób nie wspomnieć o rycerzach, którzy nosili praktyczny dodatek z wielu przyczyn. Po pierwsze rycerskie rękawice ozdobione były metalowymi elementami, które przydawały się podczas walki. Po drugie, rękawiczki chroniły dłonie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i po trzecie – modele bogato zdobione np. kamieniami szlachetnym, podkreślały rycerski status.
Współcześnie
Obecna forma rękawiczek nie różni się znacząco od tej, która powstała w VII wieku. Rękawiczki powinny idealnie przylegać do ciała, tworząc wrażenie tak zwanej „drugiej skóry”. Współcześnie rękawiczki pełnią trzy podstawowe funkcje:
- Chronią dłonie przed wychłodzeniem i przewianiem (z racji tego, że dłonie są najbardziej oddaloną od tułowia częścią ciała, są również najbardziej narażone na działanie negatywnych warunków atmosferycznych).
- Dopełniają look i akcentują jego charakter.
- Zabezpieczają skórę dłoni przed otarciami i uszkodzeniami (np. modele rowerowe).
Rękawiczki na zewnątrz
Dodatek przeznaczony do noszenia na zewnątrz musi być wytrzymały i odporny. Powinien być on również wykonany z dobrych jakościowo materiałów, które efektywnie spełnią swoją funkcję – chronią skórę przed wychłodzeniem, przewianiem, przemoczeniem czy uszkodzeniem. Model pięciopalczasty będzie wygodny w noszeniu, a ten wykonany ze skóry ładnie dopasuje się zarówno do wizytowych, jak i casualowych elementów stylizacji.
Rękawiczki w pomieszczeniu
W obecnych czasach męskie rękawiczki nosi się w pomieszczeniach wyłącznie w sytuacji, gdy stylizacja bazuje na szykownym fraku. Obowiązkowym dopełnieniem są wówczas rękawiczki – koniecznie białe, wykonane z wysokojakościowych materiałów np. jedwabiu.
Kolor
Barwę rękawiczek ze skóry dobiera się do reszty stroju, biorąc pod uwagę kolor pozostałych – skórzanych akcesoriów np. paska od zegarka, butów, torby czy nakrycia głowy. Wszystkie skórzane elementy powinny być mniej więcej w tym samym odcieniu. Najbardziej uniwersalnym wyborem są rękawiczki czarne lub brązowe, które bez trudu można dopasować praktycznie do wszystkich męskich dodatków.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4997-Skorzane-brazowe-rekawiczki-meskie.html
Rodzaje
Skórzane rękawiczki męskie mogą być wykonane ze skóry cielęcej lub owczej. Dużą popularnością cieszą się również rękawiczki ze skóry jagnięcej. Niektóre modele mają dodatkowo podszewkę, która skutecznie izoluje ciepło. Model ze skóry świńskiej ma bardziej ziarnistą strukturę, która ma niższy stopień formalności od fasonów z gładkiej skóry. Alternatywą dla klasycznych rękawiczek ze skóry cielęcej, owczej czy jagnięcej jest model ze skóry zamszowej, który dobrze dopasowuje się do casualowych i pół-formalnych stylizacji.