Odpowiednia pielęgnacja tkaniny przedłuża żywotność ubrania i sprawia, że stylizacje prezentują się schludnie i estetycznie. W przypadku męskich marynarek garniturowych sprawa może wydawać się bardziej skomplikowana, ale to tylko pozorny trud. Pralnia chemiczna nie zawsze jest bowiem jedynym rozwiązaniem – równie dobrze marynarkę można odświeżyć w domu. Dowiedz się, jak zaoszczędzić pieniądze, wykonując własnoręcznie czyszczenie i jak we właściwy sposób wyprać marynarkę.
Nie zawsze jest to wskazane
Zanim zaczniesz samodzielnie czyścić marynarkę w domu, zapoznaj się z informacjami zawartymi na metce ubrania. Dzięki wskazówkom od producenta unikniesz kłopotliwych sytuacji. To właśnie wszywka pielęgnacyjna podpowie, czy pranie w domu jest w ogóle możliwe. Większość marynarek można samodzielnie odświeżyć w domu i nie stanowi to wielkiego wyzwania. Inaczej wygląda kwestia wysokojakościowych materiałów, takich jak bawełna, wełna czy len, które nie nadają się do prania w pralce.
Pranie a odświeżenie to nie to samo
Warto pamiętać, że zbyt częste pranie nie wpływa korzystnie na materiał. Pranie na mokro jest z kolei mniej szkodliwe od czyszczenia przy użyciu sztucznych substancji, więc jeśli już się decydujemy na pralnię, to poprośmy właśnie o pranie na mokro. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest systematyczne odświeżanie tkaniny, po każdym użytkowaniu. Odświeżanie polega na poprawie kondycji ubrania – pozbyciu się z niego nieprzyjemnych zapachów czy lekkich zabrudzeń.
O tym bezwzględnie pamiętaj
Przed przystąpieniem do prania czy odświeżenia marynarki, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Zanim użyjesz środków czyszczących do prania, przetestuj je na małym kawałku materiału, w niewidocznym miejscu np. z tyłu.
- Nie dopuszczaj do intensywnych zabrudzeń. Staraj się czyścić ubranie systematycznie.
- Marynarkę pierz osobno – bez innych ubrań. O każdą część garderoby dbaj osobno.
- Wybieraj czyszczenie na mokro – ogranicza ono ilość wykorzystywanych detergentów.
ABC prania marynarki w domu
- W przypadku miejscowych zabrudzeń wykorzystaj namoczoną w wodzie ściereczkę z mikrofibry.
- Jeśli problem dotyczy wyłącznie zapachu potu, drażliwe miejsca posyp małą ilością sody oczyszczonej, zostaw ją na kilka godzin, a następnie dokładanie oczyść.
- Idealnym pomysłem na odświeżenie marynarki jest powieszenie jej nad wanną z ciepłą wodą. Kąpiel parowa sprawi, że materiał będzie sprężysty i pozbawiony niechcianych zapachów.
Nie tylko pranie
Oprócz prania marynarki, bardzo ważne są inne aspekty związane z dbaniem o ubranie:
- Przechowywanie.
Najlepiej w szafie, na grubym, solidnym wieszaku, który nie powoduje odkształceń materiału.
- Wietrzenie.
Po całym dniu noszenia marynarki, rozwieś ją w przewiewnym pomieszczeniu lub na balkonie.
- Szczotkowanie.
Włosy czy drobne zabrudzenia usuwaj za pomocą wałka lub delikatnej szczotki z naturalnym włosiem.
Marynarka – ponadczasowy fason
Wybieraj marynarki o klasycznym, prostym kroju np. jednorzędowym. Model o dopasowanym fasonie SLIM FIT to uniwersalna opcja, bez względu na rodzaj posiadanej sylwetki. W aktualne trendy wpisuje się marynarka w kartę – ponadczasowe printy to dobry wybór na różne okazje (formalne i casualowe). Alternatywą dla wzorzystego fasonu jest model jednolity – błękitny, granatowy, bordowy, zielony – wybór jest naprawdę imponujący i z pewnością każdy znajdzie marynarkę, która zaakcentuje indywidualny styl i z łatwością dopasuje się do innych części garderoby (spodni, koszuli, poszetki).
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9178-Blekitna-marynarka-garniturowa-o-widocznej-strukturze.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9126-Granatowa-marynarka-garniturowa-w-niebieska-krate.html