„Ważne są detale” – to zdanie trafnie definiuje rolę, którą pełnią skarpety w męskiej stylizacji. Dobre gatunkowo dodatki potrafią genialnie zmienić oblicze outfitu i podnieść jego rangę. Wykonane z najwyższą starannością, z najlepszej jakości surowców skarpety skutecznie spełnią swoje funkcje – ochronią stopy przed wychłodzeniem oraz podkreślą charakter stylizacji. W świecie męskiej mody można zauważyć wyraźną tendencję wynoszącą klasyczne skarpety do poziomu dodatku, który spaja poszczególne elementy ubioru. Jak poznać dobre jakościowo skarpety? Czym powinien wyróżniać się ten praktyczny i stylowy dodatek?

Co może zrujnować stylizację?

Jedną z głównych przyczyn modowego faux-pas są niewłaściwie dopasowane kolorystycznie do reszty ubioru skarpety. Jasne spodnie i ciemne dodatki lub wprost przeciwnie – spodnie w czarnym bądź granatowym odcieniu i o zgrozo – białe skarpety, to prosta droga do stylizacyjnej katastrofy. Równie niekorzystnie prezentują się skarpety, na których widoczne są wyraźne ślady użytkowania – przetarcia, zmechacenia czy odbarwienia. Zdarzają się one często w przypadku nisko jakościowych skarpet, które bardzo często szybko tracą fason, kolor, a także swoją sprężystość.

Rodzaj materiału i jakość przędzy

Najważniejszych aspektem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając skarpety, jest jakość przędzy, z której zostały wykonane skarpety. Udział włókien naturalnych, takich jak bawełna, wełna, kaszmir czy jedwab, powinien być stosunkowo największy. Wbrew powszechnej opinii skarpety, wykonane ze 100% materiałów naturalnych nie są najlepszym wyborem – są one bowiem mało trwałe, podatne na odkształcenia i utratę fasonu. Najlepsze skarpety będą zawierały w składzie niewielki procentowy udział włókien sztucznych, które zapewniają większą trwałość i odporność dodatku, a także jego lepsze ułożenie na stopie.

Bawełna

Najpopularniejszy surowiec, z którego wykonane są zarówno ubrania, jak i dodatki. Bawełna ma wiele zalet – jest hipoalergiczna, co sprawia, że mogą ją nosić osoby z alergiami i problemami skórnymi. Naturalna bawełna jest stosunkowo wytrzymała i odporna, a przy tym miękka w dotyku i przyjazna dla skóry. Warto jednak zwrócić uwagę, że bawełna, bawełnie nie równa – w tym przypadku należy rozpatrzyć długość procesu produkcji czy jakość przędzy (jej długość i pochodzenie). Najlepiej w modzie użytkowej sprawdzają się skarpety z bawełny długowłóknistej (tak zwane ELS, czyli Extra Long Staple). Taka bawełna pochodzi z reguły z Egiptu. Skarpety wykonane z długowłóknistej bawełny egipskiej zapewniają komfort noszenia, przewiewność i dobre dopasowanie się do stopy. Jeśli surowiec poddano dodatkowo procesowi merceryzacji i opalania, skarpety będą bardziej wytrzymałe i odporne na zmechacenia, utratę fasonu czy koloru.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4013-Skarpetki-Dots-Socks-DTS-SX-083-C.html

Wełna

Skarpety z wełny z pewnością zapewnią lepszy komfort termiczny niż modele wykonane z bawełny. To dobra alternatywa na jesień i zimę. Wełniane dodatki efektywnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu stopy pozostają suche. Niektóre wełniane skarpety kojarzą się z nieprzyjemnym uczuciem drapania i gryzienia – ale warto zaznaczyć, że na ten aspekt wpływ ma przede wszystkim jakość wykorzystanych w procesie technologicznym włókien. Nie wszystkie wełniane skarpety, będą powodowały dyskomfort podczas noszenia – modele z wełny merynosów, hodowanych w Australii i Nowej Zelandii, będą delikatne w dotyku i miłe dla skóry. Warto również zaznaczyć, że cena skarpet wełnianych jest z reguły wyższa od ceny dodatków z popularnej bawełny.

Kaszmir

Choć kaszmir uważany jest za jeden ze szlachetniejszych surowców, to skarpety z tych włókien nie są najpopularniejsze – ma na to wpływ głównie cena dodatku. Skarpety kaszmirowe są również bardziej, od innych modeli podatne na przetarcia – delikatny materiał niezbyt dobrze bowiem sprawdza się w modzie użytkowej. Aby podnieść żywotność dodatku, producenci dodają do niego włókna syntetyczne, które obniżają jednak stopień miękkości materiału.

Jedwab

Skarpety z naturalnego jedwabiu mają lekki połysk i głębokie, intensywne kolory (jedwab jest bowiem podatny na farbowanie). Takie skarpety najlepiej sprawdzają się jako dopełnienie stylizacji wizytowych – bazujących na garniturze, smokingu czy fraku. Jedwab jest cienki i mało odporny na przecieranie czy mechacenie, z tego względu producenci często dodają do skarpet również inne włókna – kaszmir, wełnę czy bawełnę.

Len

Dodatki z lnu idealnie sprawdzają się wiosną i latem. Są wytrzymałe, odporne, przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Stopa w lnianych skarpetach zdecydowanie mniej się poci – a warto pamiętać, że to właśnie stopy są jednym z trzech obszarów ciała, na których ulokowanych jest najwięcej gruczołów potowych.

Włókna syntetyczne

Dobre jakościowo skarpety nie powinny zawierać więcej niż 20% włókien syntetycznych. Zbyt duża ilość włókien może bowiem negatywnie wpływać na komfort i wygodę noszenia dodatku. Zaletą włókien syntetycznych jest dłuższa żywotność skarpet, a także lepsze dopasowanie materiału do kształtu stopy. Najczęściej do produkcji skarpet wykorzystuje się elastan, który zapewnia dobrą rozciągliwość materiału.

Fason

Męskie skarpety powinny być odpowiednio wyprofilowane, tak aby idealnie układały się one na stopie. Materiał nie może marszczyć się czy odstawać. Idealna proporcja włókien elastycznych i naturalnych zapewnia dobrą rozciągliwość i dopasowanie. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • wyprofilowaną piętę;
  • wzmocnienie newralgicznych obszarów (narażonych na przecieranie) – pięt i palców;
  • odpowiednio szeroką, nieuciskającą gumkę;
  • płaskie szwy;
  • staranną obróbkę.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3791-Skarpetki-Dots-Socks-DTS-SX-017-X.html

Długość

Nie ma bardziej gorszącego widoku, od tego prezentowanego podczas siadania czy zakładania nogi na nogę – materiał spodni unoszący się ku górze, krótka skarpeta i wyłaniająca się spomiędzy nich goła noga. Dobrze dopasowane skarpety powinny mieć właściwą długość – tak, aby podczas wyżej wymienionych czynności, noga nie została odkryta. Jest to szczególnie ważny aspekt, w przypadku stylizacji wizytowych.

Kolorystyczne dopasowanie

Wielu mężczyznom sen z powiek spędza właściwe dopasowanie skarpet do reszty ubioru – szczególnie do spodni. Ogólna zasada wskazuje, że skarpety powinny być w tym samym lub zbliżonym odcieniu co spodnie, choć ważny jest również kolor obuwia:

  • do czarnych spodni pasują skarpety w tym samym odcieniu lub modele grafitowe;
  • do granatowych spodni pasują czarne, granatowe lub grafitowe skarpety;
  • do jasnych spodni pasują dodatki w tym samym odcieniu np. beżowym, szarym czy białym.

Zaleca się, aby dodatki jak najmniej kontrastowały z resztą stroju – szczególnie jeśli chodzi o stylizacje oficjalne, biznesowe czy wieczorowe. Wyjątek stanowią outfitu casualowe, podczas komponowania których można pozwolić sobie na znacznie więcej swobody.

Nowoczesne wzornictwo

Za wyjątkowych miłośników i znawców męskiej mody uważa się Włochów. Mieszkańcy słonecznej Italii już dawno docenili wzorzyste skarpety, które nadają stylizacji nonszalancji, luzu i niepodważalnego uroku. Skarpety we wzory to dobry sposób na wyrażenie własnej osobowości, pasji czy upodobań. Kolorowe dodatki świetnie pasują do wzorzystych i jednolitych pozostałych elementów outfitu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6555-Skarpetki-w-kreski-DTS-SX-515-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6574-Skarpetki-w-spinacze-DTS-SX-428-G.html