Krawat to nieodłączny towarzysz stylizacji wizytowych, dedykowanych nie tylko na oficjalne wydarzenia, ale także na rodzinne spotkania, wyjścia do teatru czy romantyczne kolacje. Dodatek ten akcentuje formalny klimat outfitu – świetnie komponuje się z koszulą z kołnierzykiem, marynarką i poszetką. Bez krawata wizytowa stylizacja wygląda niekompletnie – już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że czegoś w niej brakuje. Klasyczny model o szerokości 7-8 cm to uniwersalna opcja, która dobrze wygląda na różnych rodzajach męskich sylwetek. Model typu śledź, który jest węższy i bardziej smukły od tradycyjnego krawata, to stylowy wybór, z którym należy jednak postępować ostrożnie.
Krawat, czyli męski zwis ozdobny
W czasach PRL-u nazwa handlowa krawata brzmiała „męski zwis ozdobny”. Termin ten wiele mówi o funkcji dodatku w stylizacji – krawat ozdabia i dopełnia look, akcentując przy okazji jego indywidualny i niepowtarzalny charakter. Klasyczny krawat to dobry towarzysz koszuli z kołnierzykiem. Poszczególne modele męskich krawatów różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, kolorem czy wzorem na tkaninie, a także szerokością – dzięki której dodatek można przyporządkować do grupy „tradycyjnych dodatków o standardowej szerokości” lub „śledzi, czyli krawatów zdecydowanie węższych od modeli klasycznych”.
Zobacz tutaj: Krawat męski P20SP-KX-122-X – Pako Lorente
Kiedy krawat jest niezbędny?
Krawat jest niezbędny w oficjalnych stylizacjach, a jego brak w formalnym zestawie można potraktować jako faux-pas. Stylowy dodatek przydaje się zawsze wtedy, gdy głównym bohaterem stylizacji jest koszula i marynarka. Oczywiście krawat można nosić również na co dzień i z pewnością jest grupa osób, która czerpie przyjemność z noszenia tego modnego dodatku do stylizacji casualowych. Krawaty podobnie jak inne elementy męskiej garderoby – ubrania i akcesoria, mają różne stopnie formalności. Są modele bardzo formalne – mają one z reguły stonowany jednolity kolor, wykonane są z jedwabiu, a ich szerokość oscyluje w przedziale 7-8 cm. Modele codzienne często uszyte są z matowych materiałów np. lnu, dzianiny czy wełny, mogą mieć wzory, a niekiedy ich szerokość jest znacznie węższa od modeli tradycyjnych – oscyluje w przedziale 4-6 cm, niektóre „śledzie” mają nawet 2,5 cm szerokości na dole.
Zobacz tutaj: Krawat męski PLM-KX-739-R – Pako Lorente
Jak dobiera się dodatek do stylizacji?
Umiejętny dobór dodatków do stylizacji to trudna sztuka, którą niekiedy trzeba ćwiczyć latami. Krawat powinien odznaczać się na koszuli – wybór modelu w tym samym kolorze może bowiem wyglądać niekorzystnie. Dobrym pomysłem jest dopasowanie krawata – jego koloru czy wzoru do innych elementów zestawu np. poszetki, paska czy butów, tak aby całość prezentowała się spójnie i elegancko. Warto pamiętać, że model w jednolitym kolorze jest bardziej uniwersalny od wzorzystego, podobnie jak ten wykonany z jedwabiu jest praktyczniejszy od fasonu z wełny czy dzianiny.
Zobacz tutaj: Krawat męski P000B-KX-770-G – Pako Lorente
Model tradycyjny
Klasyczny krawat definiuje szerokość, w najszerszym punkcie, czyli na dole dodatku – tradycyjne modele mają z reguły od 7 do 8 cm szerokości. Takie fasony dobrze wyglądają na mocno zbudowanych osobach, które noszą marynarki, których klapy mają podobną do krawata szerokość. Klasyczny dodatek wykonany jest z dobrego gatunkowo jedwabiu lub tańszej wiskozy. Za pomocą odpowiedniego węzła można dopasować jego długość – prawidłowa powinna sięgać klamry paska. Dobrze zawiązany krawat poprawia wizualne proporcje i korzystnie wypływa na ogólną prezencję.
Zobacz tutaj: Krawat męski P000B-KX-770-W – Pako Lorente
Zobacz tutaj: Krawat męski P20SF-KX-099-S – Pako Lorente
Zalety
Do największych zalet tradycyjnych krawatów zaliczyć można:
- Uniwersalny charakter.
- Łatwość stylizacyjną.
- Szeroki wybór dostępnych modeli, różniących się kolorami i wzorami.
- Korzystny wpływ na ogólną prezencję sylwetki.
- Łatwość w wiązaniu (tradycyjny krawat można zawiązać na wiele sposobów).
Knit
Określenie „knit” stosuje się w odniesieniu do dzierganego krawata, wykonanego z matowych materiałów – najczęściej bawełny lub wełny. Knit wygląda niezwykle ciekawie i stylowo. Ma niższy stopień formalności od tradycyjnego krawata. Wyróżnia go charakterystyczny sposób zakończenia oraz niejednorodna struktura. Modny knit pasuje do koszuli z kołnierzykiem typu button-down – taki duet to idealna baza zestawów codziennych i smart casualowych.
Zobacz tutaj: Krawat męski PLM-KX-600-S – Pako Lorente
Zobacz tutaj: Krawat męski PLM-KX-601-N – Pako Lorente
Zalety
Obok knita nie można przejść obojętnie – dodatek ten to dobra alternatywa dla tradycyjnych modeli:
- Ma niższy stopień formalności.
- Można go nosić do zestawów casualowych i pół-formalnych.
- Wygląda stylowo i modnie.
- Genialnie prezentuje się w duecie ze sportową marynarką i koszulą button-down.
Model typu śledź
Wąski „śledź” jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się niestandardową szerokością – w najszerszym punkcie, znajdującym się na dole dodatku ma na ogół od 4 do 6 cm. Niektóre modele mogą mieć nawet 2,5 cm szerokości. Śledź to krawat dedykowany dla młodych osób, a także tych, których sylwetka jest drobna i szczupła. Wybierając śledzia, należy pamiętać, że klapy marynarki powinny mieć zbliżoną do niego szerokość – w innym przypadku całość będzie wyglądała karykaturalnie i nieelegancko. Stylowy śledź podobnie jak knit ma niższy stopień formalności od tradycyjnego krawata – w przypadku wizytowych stylizacji, na specjalne okazje, podczas których obowiązuje sztywny dress code, lepiej wybrać szeroki krawat, w stonowanym kolorze.
Zalety
Do niewątpliwych zalet śledzia zalicza się jego wygląd i niepowtarzalny charakter:
- Optycznie wysmukla sylwetkę i równoważy jej proporcje. Jest sprzymierzeńcem osób o drobnej budowie ciała.
- Wygląda nieprzeciętnie i ciekawie. Wprowadza ożywienie do stylizacji codziennych i pół-formalnych.
- Dobrze komponuje się z koszulami z wąsko rozstawionymi wyłogami np. typu kent.
- Akcentuje świeży, nowoczesny i młodzieżowy charakter stylizacji.
- Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej – od jasnych modeli, poprzez ciemne, na wzorzystych skończywszy.