Umiejętnie dopasowane dodatki stanowią ważny element stylizacji. Komponując look – niezależnie od okazji czy stopnia jej formalności, należy zwrócić uwagę na krój, kolor, sposób wykonania i wykończenia akcesoriów. W przypadku męskiego paska niebagatelne znaczenie ma nie tylko szerokość dodatku, ale przede wszystkim jego długość. Jak dobrać pasek, aby nie popełnić faux-pas?

Pasek – męski atrybut

Stylowy pasek to dodatek, który pojawia się zarówno w męskich, jak i w damskich stylizacjach. O ile jednak w przypadku kobiecych zestawów, stanowi on miłe urozmaicenie zestawu – swoisty „twist”, o tyle w przypadku męskich outfitów, jest on wręcz niezbędny, a całość bez niego wydaje się niekompletna. Pasek to z pewnością typowo męski atrybut, który utrzymuje spodnie na właściwej wysokości, wypełnia szlufki, akcentuje lub przełamuje charakter zestawu oraz podkreśla znajomość trendów i doskonałe wyczucie stylu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7701-Pasek-meski-P20WF-PX-005-A.html

Szerokość

Jeden z podstawowych wymiarów w przypadku dodatku, takiego jak pasek stanowi szerokość, którą należy dopasować do szerokości szlufek w spodniach. Za wąski pasek będzie wyglądał nie estetycznie i z dużym prawdopodobieństwem będzie się wywijał. Za szeroki z kolei z pewnością nie zmieści się w szlufkach. Większość męskich pasków ma standardowy wymiar – taki, który pasuje do różnych modeli spodni (chino, jeansów, fasonów garniturowych).

Długość

Drugim – po szerokości, wymiarem w przypadku męskiego paska jest długość – zarówno za długi, jak i za krótki dodatek będzie nieodpowiednio wyglądał i przyczyni się do modowego faux-pas. Długość paska dobiera się adekwatnie do obwodu pasa. Na każdym pasku znajduje się precyzyjnie podana długość i sugerowane wielkości, które pasują do konkretnych obwodów (niekiedy są to przedziały – od->do, które również znacząco ułatwiają dopasowanie dodatku).

Kolor

Dodatki do stylizacji dobiera się do pozostałych elementów zestawu. W przypadku paska warto wziąć pod uwagę spodnie i buty. Jasny pasek pasuje do spodni w równie neutralnym, jasnym odcieniu. Ciemny dodatek – czarny, grafitowy czy brązowy znacznie lepiej prezentuje się w duecie ze spodniami w korespondującym kolorze. Drugą pomocną wskazówką, podczas komponowania męskich zestawów, jest ta, dotycząca skórzanych akcesoriów – obuwia, paska, bransolety od zegarka, torby – według której, dodatki ze skóry, powinny mieć ten sam lub zbliżony odcień.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7701-Pasek-meski-P20WF-PX-005-A.html

Materiał

Najlepsze jakościowo są paski z naturalnej lub ekologicznej skóry. Wytrzymały materiał genialnie sprawdza się w modzie użytkowej. Pasek ze skóry nawet po dłuższym noszeniu wygląda nienagannie i schludnie. Alternatywą dla pasków z naturalnego surowca, są modele z materiału – tak zwane „plecionki”, które mają jednak niższy stopień formalności niż dodatki skórzane.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7397-Pasek-meski-D0000-PX-024-A.html

Klamra

Stopień formalności dodatku, takiego jak pasek determinuje nie tylko materiał, z którego jest on wykonany, czy jego kolor, ale przede wszystkim klamra – jej wielkość i kształt. Najbardziej klasyczne są paski z prostą, prostokątną klamrą, w standardowej wielkości, która nie przytłacza stylizacji. Klamra w srebrnym lub czarnym kolorze wygląda elegancko i stylowo. Paski z klamrą o fantazyjnym kształcie (są niekiedy kolorowe, poryte emalią) mają niższy stopień formalności i zdecydowanie bardziej nadają się do casualowych zestawów codziennych.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7394-Pasek-meski-D0000-PX-021-C.html

Główne przyczyny faux-pas w stylizacjach z paskiem

Niestety komponując zestaw – casualowy, biznesowy czy wizytowy, którego dopełnieniem są modne akcesoria, bardzo łatwo jest popełnić faux-pas. Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć najczęściej:

  • Nieodpowiednią długość i szerokość.

Zbyt długi pasek, oplatający pas wygląda nieestetycznie i śmiesznie, za krótki z kolei nie spełnia swojej funkcji.

  • Zły kolor.

W stylizacji formalnej wszystkie poszczególne części zestawu powinny ze sobą współgrać – głównie pod kątem kolorystycznym. Na wyraziste, kontrastujące kolory można sobie pozwolić wyłącznie na co dzień, kiedy nie trzeba przestrzegać wizytowego dress code.

  • Kiepską jakość materiału.

Pasek wykonany ze złych jakościowo materiałów, na których widoczne są ślady noszenia, znacząco obniża formalność stylizacji. Dodatki podobnie jak główne elementy zestawu powinny być schludne, zadbane i estetyczne.

  • Za dużą lub za małą klamrę.

Wielka klamra jest nie tylko niewygodna w noszeniu, ale i zaburza prawidłowe proporcje outfitu. Wielkość klamry w pasku, warto dobrać do okoliczności (stopnia formalności), a także sylwetki – masywne wykończenie dodatku pasuje osobom o mocno zbudowanej posturze.

Kiedy pasek jest niepotrzebny?

Pasek nie jest potrzebny w zasadzie tylko w jednej sytuacji – kiedy spodnie nie mają szlufek (wówczas bardziej zasadne są szelki), w każdym innym przypadku, dodatek ten jest konieczny i stanowi obowiązkowe dopełnienie modnej, męskiej stylizacji casualowej lub wizytowej.