Niektóre elementy stylizacji sprawiają, że look prezentuje się nieelegancko i nieestetycznie. Niewłaściwe dopasowanie fasonu ubrań to nie jedyna zmora – często zapominamy o podstawowych rzeczach, takich jak staranne uprasowanie odzieży czy wypastowanie butów. Jakie rzeczy sprawiają, że wyglądasz niechlujnie i jak ich unikać? Co gwarantuje sukces udanej męskiej stylizacji?
- Nie wyprasowane ubrania.
Odzież – niezależnie od tego, czy mowa o casualowych fasonach, czy wizytowych powinna być starannie wyprasowana. Zaniedbania w tej kwestii nie tylko obniżają formalność całości, ale i sprawiają, że wygląda ona zwyczajnie źle. Zwróć uwagę na koszule, T-shirty, marynarki i spodnie – przed wyjściem z domu, dokładanie przyjrzyj się, czy wszystko jest tak, jak należy.
- Źle dopasowany fason.
Nieumiejętne dopasowanie fasonu ubrań do sylwetki – jej mocnych i słabych stron zawsze kończy się stylizacyjną katastrofą. Wybierając odzież – koszule, spodnie, marynarki, swetry – weź pod uwagę rodzaj posiadanej budowy ciała oraz wygodę noszenia. Stawiaj na przylegające modele, w których możesz się swobodnie poruszać.
- Nadmiar kolorów i wzorów.
Zbyt duża ilość kolorów i wzorów w jednej stylizacji niepotrzebnie przytłacza całość, obniża formalność zestawu i rozprasza uwagę otoczenia. Jeśli lubisz mocne i wyraziste kolory, postaw na jeden fason np. koszulę. Podobnie postępuj w przypadku wzorów – ogranicz się do jednego motywu, a pozostałe elementy, pozostaw gładkie.
- Brudne buty.
Karygodny błąd – brudne, niewypastowane lub zniszczone buty, to coś, co z pewnością zwróci uwagę i obniży aspekt wizualny zestawu. Elegancki i zadbany mężczyzna, zawsze powinien mieć zadbane obuwie – niezależnie od tego, czy chodzi o sportowe adidasy, czy wizytowe oksfordy.
- Znoszona odzież.
Wszelkie widoczne zniszczenia – przetarcia, odbarwienia, zmechacenia, kwalifikują odzież do usunięcia jej z szafy. Takie rzeczy z pewnością sprawiają, że wyglądasz niechlujnie, bez względu na to, czy chodzi o marynarkę garniturową czy casualowy sweter.
- Nieodpowiednio zawiązany krawat.
Jeśli już wybierasz eleganckie dodatki – krawat, muchę czy poszetkę, zadbaj o ich odpowiednią prezentację. Krawat czy muchę starannie zawiąż pod szyją. Ozdobną chusteczkę starannie złóż. Nie chodź na kompromisy – nie zostawiaj krawata zawiązanego po zdjęciu z szyi, tylko po to, aby kolejny raz móc go szybciej założyć.
- Wystające metki.
Jeśli metki wystają z odzieży lub są drażniące – pozbądź się ich. Nie zapomnij tylko spisać zaleceń od producenta, dotyczących pielęgnacji odzieży. Metki są niezwykle ważne ponieważ zawierają wskazówki dotyczące prania, suszenia czy przechowywania ubrań. Pamiętaj o tym i zawsze stosuj się do zaleceń na nich zawartych, dzięki czemu Twoja odzież przez długi czas będzie wyglądała nienagannie i schludnie.
- Plany, przetarcia.
Zabrudzenia, które powstają na odzieży, usuwaj na bieżąco. Co jakiś czas odśwież materiał np. zafunduj wełnianej marynarce, parową kąpiel nad wanną, wypełnioną ciepłą wodą. Taki zabieg ułatwi usunięcie lekkich zabrudzeń, pozbycie się niechcianych zapachów, a do tego wygładzi i nada sprężystość tkaninie.
- Za krótkie/za długie spodnie.
Niektóre elementy garderoby wymagają drobnych poprawek krawieckich, które precyzyjniej dopasują fason czy rozmiar ubrania, do indywidualnej budowy sylwetki. Szczególną uwagę, warto zwrócić na spodnie – zarówno za krótkie, jak i za długie modele obniżą aspekt wizualny stylizacji i zaburzą prawidłowe proporcje sylwetki.
- Brak podszewki.
Wybieraj modele z podszewką, która zapewnia lepsze dopasowanie ubrań do sylwetki. Obecność podszewki jest szczególnie pożądana w przypadku marynarek, które muszą nienagannie układać się na torsie, akcentując jego specyfikę.