Aby wyglądać stylowo i modnie, należy umiejętnie łączyć materiały, kolory i wzory w jednej stylizacji. Szczególnie dużo uwagi, warto poświęcić printom, ponieważ w tym przypadku łatwo o faux-pas. Komponując look na co dzień, do pracy czy na wieczorne wyjście, należy kierować się nie tylko dress code, ale przede wszystkim mocnymi i słabymi stronami sylwetki, indywidualnymi preferencjami i upodobaniami, a także pozostałymi elementami zestawu.

Wszystkie elementy gładkie – tak

To najbardziej bezpieczna opcja – wszystkie elementy męskiej stylizacji, czyli koszula, marynarka, spodnie i dodatki, utrzymane w tej samej tonacji kolorystycznej. Taki monochromatyczny zestaw prezentuje się niezwykle szykownie i elegancko. Komponując look, warto zwrócić uwagę na temperaturę i nasycenie poszczególnych barw – łączenie ze sobą dwóch czy trzech elementów w tym samym kolorze, ale różniących się intensywnością, może nie wyglądać dobrze. Znacznie lepszą alternatywą jest biała koszula, granatowy garnitur i brązowe dodatki, które dopełnią całość.

Wszystkie elementy wzorzyste – nie

Najczęstszą przyczyną stylizacyjnej katastrofy jest nadmiar wzorów w jednym outficie. Przesycenie printami prowadzi do tego, że całość wygląda przytłaczająco i niekorzystnie. Decydując się na wzory, należy postawić na jeden lub dwa mocne elementy, które zostaną uzupełnione jednolitymi kolorami. Warto również pamiętać, że do wzorzystych ubrań pasują gładkie dodatki, a do akcesoriów, na których pojawiają się przykuwające wzrok motywy, można dobrać wyłącznie jednolite fasony – koszule, marynarki czy spodnie.

Jeden element w printy

To świetna alternatywa dla całkowicie stonowanych stylizacji bazujących na gładkich elementach – jeden przykuwający uwagę detal np. koszula w mikrowzór czy barwna poszetka, skutecznie ożywi look i doda mu twista. Taki outfit sprawdzi się w pracy, podczas oficjalnych uroczystości czy innych wizytowych okazji.

Zobacz tutaj: Koszula biała z wzorem geometrycznym z kołnierzykiem button down o fasonie Slim Fit (pakolorente.com) 

Dwa elementy we wzory

Komponując stylizację, można pójść o krok dalej – dwa wzorzyste elementy spodobają się odważnym osobom, które lubią wyróżniać się w tłumie i nie znoszą rutyny. Marynarka i spodnie w podobne tematycznie wzory wyglądają modnie i ciekawie. Całość potrzebuje stonowania – idealnie w tym celu sprawdzi się gładka koszula i równie neutralne dodatki.

Zobacz tutaj: Marynarka garniturowa P21SN-3G-050-N – Pako Lorente 

Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe P21SN-6G-050-N – Pako Lorente 

Trzy elementy z motywem

Stylizacja bazująca na trzech wzorzystych fasonach – marynarce, spodniach i koszuli, wykonanych ze wzorzystych tkanin z pewnością trafnie wpisuje się w najnowsze trendy. Tworząc look, należy postawić na printy utrzymane w tej samej stylistyce – krata obok kraty, prążki z prążkami, a motywy zwierzęce z deseniami zwierzęcymi. Mieszanie kilku rodzajów wzorów w jednym zestawieniu znacząco obniża formalność outfitu i zniekształca prawidłowe proporcje sylwetki.

Zobacz tutaj: Marynarka garniturowa P21SH-3G-047-G – Pako Lorente 

Zobacz tutaj: Spodnie garniturowe P21SH-6G-047-G – Pako Lorente 

Zobacz tutaj: Błęktina koszula biznesowa i casualowa dla mężczyzn (pakolorente.com) 

Cztery elementy w ciekawy deseń

Osoby, które dobrze czują się we wzorzystych ubraniach, mogą pozwolić sobie na więcej swobody podczas komponowania stylizacji. Cztery elementy z wyrazistym motywem mają niższy stopień formalności od gładkich zestawów czy tych, w których dominuje wyłącznie jeden element. Taki look dobrze wpisze się w oficjalny dress code wyłącznie w sytuacji, gdy będzie on bazował na klasycznych fasonach i eleganckich dodatkach.

Zobacz tutaj: Niebieska marynarka męska garniturowa – jednorzędowa na dwa guziki, kieszenie cięte z patkami (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe PORTOFINO PLM-6G-151-N – Pako Lorente 

Zobacz tutaj: Koszula męska z trójwymiarowym geometrycznym wzorem (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Poszetka P20WF-HX-271-G – Pako Lorente 

Wzory a rodzaj sylwetki

Dobierając printy, warto zwrócić uwagę na rodzaj posiadanej sylwetki – jej mocne i słabe strony. Osoby o nienagannej posturze mają więcej możliwości, podczas gdy panowie o nieszablonowej budowie ciała powinni unikać wzorów, które optycznie poszerzają tułów. Z dużą dozą ostrożności zaleca się wybierać motywy poziome oraz duże, przykuwające wzrok printy florystyczne czy zwierzęce.

Printy a formalność zestawu

Warto pamiętać, że wzory mają niższy stopień formalności od gładkich fasonów. W męskiej garderobie oprócz ciekawych wzorzystych ubrań i dodatków powinny się również znaleźć jednolite modele, które będą doskonałym uzupełnieniem i równowagą dla wyrazistych motywów. Stylizacja bazująca na gładkiej odzieży w klasycznych kolorach sprawdzi się na wizytowe okazje, podczas gdy ta opierająca się na ubraniach w przykuwające wzrok desenie, lepiej wpisze się w klimat smart casualowy.

To, nie wygląda dobrze – najczęstsze faux-pas

  • Printy zniekształcające prawidłowe proporcje sylwetki – skracające tułów, wydłużające nogi.
  • Wszystkie elementy stylizacji we wzory – ubrania, dodatki i akcesoria.
  • Motywy zwierzęce z motywami w kwiaty.
  • Poprzeczne prążki z pasami pionowymi.
  • Krata z małymi i dużymi okienkami w jednym outficie.
  • Wzorzyste fasony na wizytowe okazje, podczas których obowiązuje formalny dress code.