Koszulka polo to nieprzemijający, popularny trend, który świetnie sprawdza się na co dzień, a także na bardziej formalne okazje. Ta modna alternatywa dla tradycyjnego T-shirta, umożliwia swobodne komponowanie zestawów dedykowanych na mniej lub bardziej oficjalne wydarzenia. Klasyczna koszulka polo w hierarchii formalności zajmuje miejsce pomiędzy bawełnianym T-shirtem a elegancką koszulą z kołnierzykiem. Do polówki można założyć niemal każdy element męskiej garderoby – szorty, chinosy, garnitur oraz dodatki – pasek z plecionki, mokasyny, okulary przeciwsłoneczne. Jak to zwykle z ponadczasowymi trendami bywa – koszulka polo jest wynikiem potrzeby zrodzonej na korcie tenisowym, a następnie elementem wdrożonym do mody codziennej, której symbolem stała się dla wielu – niezależnie od wieku, statusu społecznego czy rodzaju posiadanej sylwetki.
Zobacz tutaj: T-shirt polo P000N-TX-015-B – Pako Lorente
„Le Crocodile”
Nazwa „koszulka polo” nie jest przypadkowa i wywodzi się od dyscypliny sportowej, cieszącej się olbrzymią popularnością na terenach Środkowej Azji. Brytyjscy żołnierze stacjonujący w Indiach, oddając się ulubionej rozrywce na świeżym powietrzu – grze w polo, nosili przewiewne koszulki z krótkim rękawem i kołnierzykiem. Ale to nie polo było przestrzenią, na której dokonała się popularyzacja tego elementu garderoby, tylko tenis. Jean Rene Lacoste – siedmiokrotny mistrz tenisa Wielkiego Szlema, uchodzi za osobę, której przypisuje się stworzenie projektu koszulki polo, która formą, funkcjonalnością i praktycznością przypomina dzisiejsze modele. Lacoste zajął się tenisem z uwagi na słabe zdrowie, a proces tworzenia koszulek zainicjowała potrzeba. Wcześniej gracze tenisa nosili spodnie z długimi nogawkami i koszule z długimi rękawami. To Rene Lacoste jako pierwszy pojawił się na korcie w koszulce w krótkim rękawem, która zapewniała lepszą przewiewność i zdecydowanie większą wygodę noszenia. Koszulka polo miała swój wielki debiut w roku 1926, podczas US Open Championship w Nowym Jorku. Lacoste w owym czasie nosił przydomek „Le Crocodile”, który miał wyrażać jego agresywny styl gry, niebanalny styl – ciągle widywano go z teczką wykonaną z aligatora, a także intrygujący wygląd – duży, nieproporcjonalny do reszty twarzy, nos. Ten przydomek był niezwykle lubiany przez Rene i postanowił on umieścić podobiznę małego krokodyla na koszulkach polo, co stało się znakiem rozpoznawczym firmy, którą później stworzył – Lacoste to polówki z krokodylem, choć współcześnie, już nie tylko i wyłącznie koszulki z kołnierzykiem, ale coś znacznie więcej.
Pierwowzór
Pierwsza koszulka polo stworzona przez Rene Lacoste miała biały kolor. Trudno zresztą wyobrazić sobie inną barwę ubioru tenisistów – sportu określanego terminem „biały”. Tenis od zawsze uważany był za elitarną rozrywkę, klas wyższych, podczas której należy prezentować się godnie i elegancko. Koszulka polo Lacoste wykonana była z tkaniny pika i miała dwa guziki pod kołnierzykiem. Polówkę noszono starannie wpuszczoną do środka spodni, dzięki czemu całość wyglądała niezwykle schludnie i estetycznie.
Pika
Wybierając koszulkę polo, należy zwrócić uwagę na jakość ubrania, którą determinuje w dużej mierze rodzaj materiału, z którego konkretny model jest wykonany. Najlepsze polówki uszyte są z dzianiny typu pika. Terminem tym określa się specjalny rodzaj splotu, który wizualnie przypomina siatkę, składającą się z dwóch warstw – pierwsza jest miękka i przyjemna w dotyku – ona znajduje się najbliżej ciała, druga zaś – zewnętrzna może sprawiać wrażenie szorstkiej i chropowatej. Obecnie polówki również wykonane są z przewiewnej, wytrzymałej i praktycznej dzianiny, a niekiedy mają w składzie niewielki dodatek włókien elastycznych, które zapewniają lepsze dopasowanie ubrania do sylwetki.
Zobacz tutaj: Koszulka polo gładka (pakolorente.com)
Kołnierzyk i guziki
Najbardziej charakterystycznym elementem koszulki polo, zaraz po dzianinie typu pika, jest kołnierzyk. W pierwotnej wersji miał on jeden lub dwa guziki. Współczesne modele mają niekiedy trzy guziki, co również jest akceptowane. Modele z większą ilością guzików nie wyglądają dobrze i zdecydowanie mają zaburzone proporcje, co może nie korzystnie wpływać na wizualną percepcję sylwetki. Kołnierzyk polówki powinien być uszyty ze sztywniejszego materiału, który zapewni lepsze ułożenie pod szyją. Warto w tym miejscu podkreślić, że stawianie do góry kołnierzyka, nie wygląda elegancko i traktowane jest jako faux-pas.
Zobacz tutaj: T-shirt polo P000N-TX-015-C – Pako Lorente
Wykończenie
Na wygląd i estetykę koszulki, olbrzymi wpływ mają detale. Rękawy i kołnierzyk polówki powinny być obszyte ściegiem ściągaczowym, a rozporki umieszczone po bokach koszulki muszą być zabezpieczone rygielkami.
Zobacz tutaj: Koszulka polo w drobny wzór (pakolorente.com)
Kolor
Najbardziej uniwersalna i popularna zarazem jest polówka w klasycznym, białym kolorze. Taki model z łatwością poddaje się stylizacjom i można go bez trudu dopasować do innych elementów zestawu. W aktualne trendy trafnie wpisują się również koszulki w odcieniach pastelowych, a także te, na których widoczne są wzorzyste printy przedstawiające motywy zwierzęce czy florystyczne.
Zobacz tutaj: Koszulka polo w kwiaty (pakolorente.com)
Poprawny sposób noszenia – do środka lub na zewnątrz
To, jak nosi się polówkę w codziennych czy pół-formalnych stylizacjach zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań, a także od pozostałych elementów outfitu. Koszulka z kołnierzykiem w towarzystwie chinosów czy szortów – a więc typowo casualowych elementów garderoby może być noszona na zewnątrz spodni. W otoczeniu bardziej wizytowych fasonów – marynarki i spodni z nogawką w kant, polówka powinna być starannie wpuszczona do środka spodni. W tym miejscu należy podkreślić, jak duże znaczenie ma umiejętne dopasowanie fasonu i rozmiaru koszulki – za szeroka będzie wyglądała nieestetycznie, gdy wpuści się ją do spodni.
Fenomen popularności
Za niewątpliwą popularnością koszulek polo stoi uniwersalny i praktyczny styl tego elementu męskiej garderoby. Polówkę można nosić praktycznie do wszystkiego – najpopularniejsze zestawy to te bazujące między innymi na:
- szortach;
- spodniach typu chino;
- jeansach;
- marynarkach sportowych.
Do koszulki z kołnierzykiem można dobrać dodatki, które mają bezpośredni wpływ na ostateczny charakter outfitu – wzmacniają jego formalny klimat lub przełamują go całkowicie, odmieniając oblicze stylizacji. Koszulka polo w stonowanym kolorze sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale także na bardziej wizytowe okazje. Model ten jest idealny dla wszystkich osób – bez względu na wiek czy rodzaj posiadanej sylwetki. Popularna polówka to fason, bez którego trudno wyobrazić sobie kompletną garderobę.
Przykładowe stylizacje
Polo i szorty
Idealna kombinacja na letnie dni – koszulka polo w jasnym, pastelowym kolorze i wygodne spodenki z krótką nogawką. Dopełnieniem zestawu są akcesoria – espadryle, pasek z plecionki, panama i listonoszka na ramię.
Koszulka z kołnierzykiem i chinosy
Modny zestaw w klimacie smart casualowym. Polówka i bawełniane spodnie typu chino, wyglądają w duecie niezwykle ciekawie i modnie. Pół-formalny charakter stylizacji wzmocnią dodatki – mokasyny, dopasowany kolorystycznie do obuwia pasek i zegarek.
Polówka i marynarka
Stylowe połączenie koszulki polo, spodni materiałowych i marynarki. W takiej stylizacji z powodzeniem można wybrać się na wiosenny spacer, rodzinne spotkanie czy biznesowy lunch. Komponując look, należy wybrać modne dodatki – skórzane loafersy i torbę.