Spodnie – z długą lub krótką nogawką, które mają szlufki w pasie, obowiązkowo powinny być noszone w towarzystwie odpowiedniego dodatku, czyli paska. Szeroki wybór dostępnych modeli różniących się kolorem, rodzajem klamry czy materiałem, z którego są wykonane, umożliwia dopasowanie paska do spodni i stopnia formalności stylizacji. Jaki pasek wybrać do jeansów, a jaki do fasonu garniturowego? Na co zwrócić uwagę, kupując pasek?

Do szortów

Spodenki z krótką nogawką to model typowo casualowy, dedykowany na nieformalne okazje codziennie, takie jak spacer, spotkanie z przyjaciółmi, zakupy. Szorty wykonane z bawełny, z dobrze dopasowaną nogawką, kieszeniami, zapinane na maskowany suwak i guzik, które mają szlufki w pasie, powinny być uzupełnione o odpowiedni pasek, który będzie pasował do casualowej stylizacji. Must-have w tym przypadku jest dodatek wykonany z kolorowego materiału lub model z plecionki, z prostą klamrą lub wygodnym zapięciem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7700-Pasek-meski-P20WF-PX-004-S.html

Do jeansów

Spodnie z denimu to ponadczasowy fason, który powinien się znaleźć w każdej męskiej garderobie. Jeansy podobnie jak szorty mają nieformalny styl, ale w odróżnieniu od spodenek z krótką nogawką, można je również założyć do pracy lub na inną pół-formalną okazję. W zależności od pozostałych elementów zestawu – góry i dodatków, ostateczny charakter outfitu można dowolnie wzmacniać lub przełamywać. Do jeansów pasuje zarówno pasek z plecionki, jak i model wykonany z naturalnej lub zamszowej skóry.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7701-Pasek-meski-P20WF-PX-005-A.html

Do chinosów

Bawełniane spodnie z długą nogawką, zapinane w pasie, z kieszeniami – bocznymi i tylnymi to pół-formalny fason, który jest kwintesencją stylu smart casual. Chinosy można założyć do koszuli, T-shirta, polówki lub marynarki. To uniwersalne i wygodne w noszeniu spodnie, które z łatwością poddają się stylizacjom. Do chinosów podobnie jak do jeansów można założyć każdy pasek – z materiału, plecionki, skóry, nubuku. Wybór paska powinien być podyktowany okazją, na którą komponowany jest look oraz pozostałymi akcesoriami – przede wszystkim rodzajem obuwia.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5377-Pasek-meski-P000B-PX-806-G.html

Do spodni garniturowych

Klasyczny garnitur to idealne towarzystwo dla tradycyjnego paska ze skóry licowej, w stonowanym kolorze – czarnym, brązowym, granatowym lub grafitowym, który będzie pasował do obuwia. Skórzane dodatki do outfitu powinny ze sobą współgrać kolorystycznie. Do spodni garniturowych warto dobrać pasek z prostą klamrą, pozbawioną zdobień.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8624-Pasek-meski-P22SF-PX-028-A-0.html

Jak wybrać pasek?

Wybierając pasek, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Długość.

Powinna być dopasowana do obwodu pasa. Za długi pasek wygląda nieestetycznie, a za krótki nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli nie utrzymuje spodni na właściwej wysokości.

  • Szerokość.

Musi być adekwatna do szerokości szlufek w pasie.

  • Materiał.

Najlepsze jakościowo paski wykonane są ze skóry – naturalnej lub ekologicznej. Doskonale sprawdzają się również modele z materiału, nubuku czy plecionki.

  • Klamra.

Kwadratowa, prostokątna lub o fantazyjnym kształcie – rodzaj klamry determinuje również stopień formalności dodatku (podobnie jak kolor i materiał).